واترجت های دندانی چه دستگاه هایی هستند؟
 
طریقه ی کار واترجت های دندانی
واترجت ها محصولات بهداشت دهانی هستند که آب را با فشار مناسبی از طریق یک نازل به سطح دندان ها و لثه ها هدایت میکنند که باعث از بین بردن هرگونه مواد غذایی باقیمانده بین دندان ها و لثه ها؛ از جمله مواد قندی و چربی، و همچنین باعث پاکسازی باکتری ها و موارد دیگر آسیب رسان به دندان ها میشوند.
استفاده از آب در این محصول کارکردن با آن را راحت تر کرده و مهمتر از آن باعث اثربخشی بیشتری در رابطه با پاسکازی محیط دهان و جلوگیری از مشکلات دندان و لثه ها میشود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط محققان، در حال حاضر بهترین روش برای رهایی از پلاک ها و جرمهای باقیمانده بین دندان ها و حتی معالجه بعضی بیماری های لثه ها استفاده از واتر جت هاست. واترجت ها از دو قسمت اصلی مخزن آب و پمپ آب تشکیل شده اند؛ که مخزن این دستگاه ها برای راحتی استفاده، در دسترس کابر قرار میگیرد. نیروی این دستگاه از دو منبع برق شهری و باتری تامین میشود.

تاثیر واترجت های دندانی بر روی ایمپلنت

در کل ایمپلنت ها از موادی ساخنه شده اند که ضد پوسیدگی هستند و بسیاری از بیماری های دندان ها بر روی آنها اثر ندارند. اما سلامت نگه داشتن لثه ها برای ماندگاری طولانی مدت ایمپلنت امری ضروری است. زیرا در صورت عدم مراقبت از ایمپلنت ها، شما با مشکلاتی مانند عفونت و التهاب لثه در اطراف ایمپلنت و در نهایت سست شدن ایمپلنت مواجه خواهید شد. به همین خاطر پاکیزه کردن لثه ها به صورت روزانه لازم و ضروری است. در این راستا شرکت واترپیک تحقیقاتی انجام داده است که نشان میدهد؛ تاثیر واترجت های دندانی تقریبا دو برابر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن میباشد.


 

انواع واترجت های دندانی
واترجت ها در دو نوع بی سیم (پرتابل) و باسیم موجود است که در مواردی با هم تفاوت دارند:
واترجت های بی سیم از آنجایی که از اسمشان مشهود است به راحتی قابل جابجایی میباشند و از نظر اندازه کوچک تر از واترجت های باسیم هستند. این مسآله به این خاطر است که مخزن آب این مدل از واترجت ها در دسته یا هولدر آنها تعبیه شده است و این طراحی حس رضایتمندی بیشتری را به کاربر القا میکند. همچنین بی سیم بودن این محصول برای آن دسته از افرادی که در سرویس بهداشتی خود دسترسی به برق ندارند مناسب تر است.
   اما در مقابل، واترجت های باسیم  فضای بیشتری را اشغال میکنند (تقریبا به انداره یک کتری) و به همین دلیل این نوع از واترجت ها میتوانند غیر بهینه و جاگیر تلقی شوند. اما باید توجه داشت که بزرگتر بودن مخزن واترجت های باسیم خود یک مزیت قابل توجه است؛ زیرا به شما اجازه میدهد که با یک بار پر کردن مخزن، مدت بیشتری از دستگاه استفاده کنید و زحمت پر کردن دوباره ی مخزن برای شما کمتر شود.

مزایا و معایب واترجت های دندانی
یکی از مزیت های قابل توجه واترجت ها قدرت پاک کنندگی بالای آنهاست؛ تا جاییکه بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان، این دستگاه قابلیت از بین بردن باکتری هایی که در اعماق منافذ لثه ها هستند را دارد؛ در حالیکه در روش های قدیمی پاکسازی دهان مانند نخ دندان و ... این تاثیر کمتر دیده میشود. در حقیقت اضافه کردن این روش به روش های عادی و روزمره ی پاکسازی دهان تاثیر کاملا مشهودی خواهد داشت. در کنار این مزایا، استفاده از واترجت ها سریعتر، راحت تر و موثرتر از روش های قدیمی میباشد و میتواند همزمان، جایگزین چند وسیله ی پاک کننده مانند مسواک، نخ دندان، مسواک ارتودنسی و... باشد.
با وجود این مزایا، دستگاه های واترجت نسبت به روش های قدیمی، هزینه ی بیشتری را برای مشتری به همراه دارند که این امر خود میتواند یکی از معایب این دستگاه ها محسوب شود؛ هرچند در دراز مدت میتوان گفت استفاده از دستگاه های تمیزکننده ی دهان و دندان به صرفه تر از روش های قدیمی است!
از معایب دیگر این دستگاه ها میتوان به حجیم بودن برخی از مدل های باسیم آن اشاره کرد که برای کاربر میتواند آزاردهنده باشد. همچنین در اوایل استفاده از دستگاه های واترجت، به دلیل آشنا نبودن، ممکن است کار با دستگاه برای کاربر سخت باشد و ریخت و پاش و پاشیدن آب به اطراف، کاربر را کلافه کند.